تجاوز همه‌جانبه رژیم بعث عراق در 1359-06-31 به مرزهای شمال غربی، غرب و جنوب غربی کشور عزیزمان ایران از منظر حقوقی در سه مقطع قبل از شروع- در حین و پس از خاتمه جنگ تحمیلی رخداد مهمی است که بررسی آن از هر منظر برای پژوهشگران و محققان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

حمله رژیم بعثی عراق به ایران زمانی صورت گرفت که از پیروزی انقلاب اسلامی مدت کوتاهی گذشته بود و حکومت نوپای ایران همچنان گرفتار حل‌وفصل امور عادی خود بود. تجاوز رژیم بعث درحالی‌که دست‌وپنجه نرم کردن حکومت جوان ایران با مسائل داخلی، به‌تنهایی هزینه‌ی قابل‌توجهی برای مردم داشت، این تأمل را برمی‌انگیزد که اهداف اصلی از پدید آمدن این حادثه چه بوده است؟

بررسی نحوه تجاوز ارتش بعثی عراق با در نظر گرفتن اوضاع سیاسی، اقتصادی و نظامی طرفین و مهم‌تر از آن نقش پیچیده ی دول و قدت های بزرگ در این حادثه و سپس موضع‌گیری‌های آن‌ها طی سال‌های جنگ و پس‌ازآن نکات ظریفی را مشخص خواهد کرد.

مقام معظم رهبری مدظله‌العالی، هفته دفاع مقدس سال 1397 فرمودند:

"چرا مردم انگلیس، فرانسه، آلمان نباید بدانند که دولت‌هایشان در 8 سال جنگ علیه ملتی بنام ملت ایران چه کرده‌اند".

دانشگاه عالی دفاع ملی با محوریت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مدظله‌العالی به‌منظور شناساندن چهره واقعی استکبار جهانی و ایادی غربی و مرتجع منطقه در نظر دارد همایش ملی " مطالبات حقوقی- بین‌المللی دفاع مقدس" را هدف‌ تبیین خسارت‌ها و مطالبات جمهوری اسلامی ایران از حامیان و شرکای بین‌المللی و منطقه‌ای صدام در جنگ تحمیلی و راه‌کارهای احقاق آن.برگزار نماید.

محمد نبی رودکی